A deep Dumortierite necklace in rich blue tones with a natural, mottled look. The subtle gold-filled bead adds a warm and refined touch. Pair with a beautiful pair of earrings, a ring, and a bracelet for a complete look!
Necklace LIMITED Dumortierite + Goldfilled ball
Necklace LIMITED Dumortierite + Goldfilled ball
Necklace of deep dumortierite in rich blue tones. A gold-filled bead adds a warm, refined touch. Beautifully paired with matching earrings, ring, and bracelet.
Read everything about our materials and gemstones via the buttons below:
- Ordered before 3:00 PM on business days, shipped today
- Designed in Maasland
- Discover our points of sale
- Delivered in a Jéh Jewels craft jewelry box
- Gift? Discouver our gift packaging
In stock
Delivery time: 2–6 weeks
€169.00
Add to my wishlist
Description
More Information
| SKU | 21731 |
|---|---|
| Gemstone type | Dumortierite |
| Brand | Touch of Gold |
| Material | Goldfilled |
| Type | Colliers/Necklaces |
| Length circa | 43 cm |
| Width circa | 0,7 cm |
| Extension chain | 3 cm |
- Price:
- Actual Price: